Sosyalleşiyorum….

Özellikleri; Kendi kendine hareket eder, soru sorar (Ne? Nerede? Niçin? Nasıl?),
seçim yapar, kendisi hakkında bilgiler verebilir. El hareketlerine hakimdir. El ve parmaklarını ustalıkla kullanır, kalem, fırça ve makası başarıyla tutar.

Başka çocuklarla birlikte olmaktan daha fazla zevk alır. Yetişkinlerle olumlu ilişkiler kuran çocuklar, benzeri ilişkileri yaşıtlarıyla da kurar.

Topu dikkatli bir şekilde yakalayabilir. Yarışma oyunlarını çok sever. Kendi başarılarını diğer çocuklarınkiyle karşılaştırır. Hayal ürünü öyküler anlatmaktan hoşlanır. Bilişsel gelişim sürecinde gerçekle gerçek olmayan sınırı arasında gezinmektedir ve bu, geçici bir durumdur.

Çocuğun bu davranışları rekabet duygusunun geliştiğinin göstergesidir.
Çocuk, arkadaş çevresini keşfetmeye başladığı için artık aile ikinci plandadır. Daha önceden ayakkabısını bağlayamayan çocuk artık ayakkabısını bağlayabilir. Belli başlı şekilleri şeklin aslına benzetemese de çizmeye başlar. Dolu bardağın içindeki sıvıyı dökmeden taşıyabilir. Bu dönemde çocuk devamlı olarak hayal ürünü şeyler anlatır.

Anlattığı şeylere bazen kendisi de inanır. Çocuğun hayali şeyler anlatması hayal dünyasının zenginleştiğine işaret eder.

Duygusal yönden oldukça dengeli görünür, ancak zaman zaman nedenini anlatamadığı korkulara kapılır. Böylesi durumlarda onu
sakinleştirmek ve bunun, gelişimsel sürecin birlikte atlatılması gereken bir parçası olduğunu akılda tutmak gerekir.

Yetişkin davranışlarını gözler, örnek alır. Zamanla bunları kendi davranışları olarak benimseyecektir.
Bu nedenle yetişkinlerin çocuklar için sevgi dolu, sakin, yardımsever ve sorumluluk sahibi örnekler oluşturması çok önemlidir.

 


Yukarı Çık ↑