Sevgili anne ve babalar…

Gelişim Çocuk Kulübünde sizlerle çocuklarımızın gelişim dünyasında birlikte yol almaktan, adım adım ilerlediklerini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

2 – 6 yaş gibi altın dönemlerine şahit olmak. Bu önemli devredeki temel taşlarını birlikte oluşturmak çocuklarımızın yarınlarının ve geleceğimizin sağlam olması açısından önemlidir.

Okul öncesi eğitim ilk’lerin yaşandığı farklı deneyimlerin kazanıldığı bir ortam sunar çocuklarımıza.

İlk defa kendi başlarına yemek yerler…

İlk defa kendi yaşıtlarıyla el ele tutuşurlar…

İlk defa sıraya girerler… ilk defa oyuncak mücadelesi verirler… İlk defa rekabet duygusunu yaşarlar… İlk defa kazanmanın mutluluğunu tadarlar…

Gelişim Çocuk Kulübünün hedefi; tüm bu “ilkleri” yaşayan çocuklarımızın elinden tutmak ve karakterlerinin doğru şekillenmesinin ve hayat becerilerini pratikte kazanmalarını sağlamaktır.
Tam gün okulumuza kayıtlı olan çocuğumuz üç önemli öğünü okulumuzda geçirmektedir. Okulumuza başvuran bir çok yeni velimiz, geçmişte çocuklarının iştahsızlığından ve buna bağlı olarak gelişen bağırsak problemlerinden şikayet etmektedir. Bu sebeple konunun önem ve değerinin farkında olan okulumuz, gerekli hassasiyeti özenle hazırlanan yemek listeleri ile göstermenin yanı sıra, çocuklarımızın en temel ihtiyacı olan beslenmelerine katkıda bulunmak için mevsimsel sebze ve meyveleri tercih etmektedir. Ayrıca beyaz ürünlerde kalite ve tazeliğe önem vermektedir.
Çocukluk dönemi aynı zamanda keşifler diyarıdır da. Bitmek bilmeyen merakları. Sürekli Ne? Neden? Niçin? Nasıl? Soruları ve sabırsız telaşlı halleri hep doyurulmayı bekleyen bir mide gibidir. Doğru beslenmezse obez olma şansı yüksektir. Beynin doğru beslenmesi, merak meşalesinin sürekli yanıyor olması bizlerin vereceği cevaplarla mümkündür. Çocuğu bilgiye küstürücü tavırlar alırsak, ömür boyu faturasını ödemek zorunda kalırız.

Gelişim Çocuk Dünyasında yavrularımız için hem MEB müfredatını aynı zamanda çok farklı eğitim metotlarını kullanıyoruz:
Kaçımız hayıflanmaz, “Keşke bu yeteneğim küçük yaşta fark edilseydi” diye. Ne yazık ki bizim zamanımızda zeki olmak daha çok sözel ve matematik alanlarında kendini göstermekti ve hatta matematik öğrenemiyorsanız neredeyse zeki sayılmıyordunuz. Oysa Howard Gardner insanların kendi dışındaki dünyayı anlamaya öğrenmeye çalışırken birbirinden çok farklı zeka biçimleri kullandıklarını savunuyordu.

Bizlerde bundan yola çıkarak çocuklarımızın bireysel farklarının gözetildiği Çoklu Zeka Kuramı ile eğitim vermekteyiz. Bu yeni bakış açısı eğitimde de devrime yol açtı. Çünkü ‘Çoklu Zeka Kuramı` öğrencinin sadece sözel ve sayısal alanlardaki başarılarını dikkate alıp diğer yeteneklerini yok sayan anlayışı yıktı. İstinasız her öğrencinin öğrenebileceği ancak öğrenme hızının ve biçiminin farklı olduğu anlayışı kabul gördü. Her çocukta doğal ve gizli yetenekler olduğu ve bunların ele alınıp geliştirilebileceği anlaşıldı. Çoklu zeka sistemini uygulayarak öğrencilerimizin sekiz ayrı zeka türündeki gelişimlerini sağlamayı hedefleyen okulumuzda bu uygulamalar çerçevesinde tüm dersler bu teori göz önüne alınarak işlenmektedir.
Ayrıca diğer eğitim tekniklerinden de ilham alınarak, Yunus’un dediği gibi; “Bir ben vardır ben de benden İçeru” yani Her çocuğumuzun içinde keşfedilmeyi bekleyen bir cevher vardır. Gelişim Çocuk Dünyasında kolları sıvayıp o cevherleri keşfetmeye çalışıyoruz.

Sanat Atölyesinde, özgürlükler ve yetenekler gelişiyor.
Drama Atölyesinde, duygu ve düşüncelerini ifade edebilme becerilerini kazandırmak amacıyla doğaçlama, rol oynama ve pandomim çalışmaları yapılmakta.

Aynı zamanda Dil Atölyesinde Türkçeyi güzel konuşmaları sağlanırken, Yabancı Dil Atölyesinde Türkçe haricinde farklı lisanların olduğu bilinci ve merakı çocuklarımıza verilmektedir. Mutfak Atölyesi…. Nezaket ve Görgü Kuralları dersi… Nlp İle özgüven… Matematik, Satranç Atölyeleri ve daha bir çok ders Gelişim Dünyasında çocuklarımızla buluşuyor.
Gelişim Çocuk Kulübünde; tam gün, yarım gün, oyun grubu programları uygulanmaktadır. Ayrıca çalışan annelerimize özel saat uygulamaları yapılmaktadır. Çocukların gerek öz bakım ihtiyaçlarına gerekse zihinsel-fiziksel gelişimlerine dönük zengin içerikli programlarımızla çocuklara en iyiyi sunmanın çabasındayız.

Unutmayalım ki, çocuklarımız bizi geleceğe taşıyan köprülerdir. Karakterleri, alt yapıları ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa yarınlarımız da o kadar aydınlık olacaktır.

Gelişim Çocuk Kulübünde Aile Danışmanlığı
“Dertli adamın kararsızlıklarla, dumanlarla dolu bir evi vardır. Derdini dinlersen o eve bir pencere açmış olursun”
Mevlana’ya ait olan bu deyiş rehberliğin önemini kısaca anlatmaktadır. Çocuklarımızın ruh sağlığı için destek almaktan asla çekinmemeliyiz.

Her çocuk ayrı bir dünyadır. Kendi gelişim süreçlerinde düğümler yaşayabilirler. Gelin o düğümleri birlikte çözelim.
İçe kapanıklık…. Anneden ayrılma korkusu… Tuvalet eğitimi… Alt ıslatma… Konuşamama, Davranış bozukluğu…Öfke ve saldırganlık… Gelişim Testleri… Aile Eğitim Seminerleri…
Sosyal Aktiviteler… Aile Danışmanlığımızın hizmetlerindendir.

Kısacası Çocuğunuz varsa bizimle muhakkak tanışmalısınız. Acı kahvemizi içerken çocuklarımız hakkında konuşmaya her zaman bekleriz…

Unutmayın Gelişim Bizim Elimizde…Sevgiyle kalın..

Gülten Çelik
Sorumlu Müdür & Çocuk Gelişim Uzm.


Yukarı Çık ↑