Yaşasın Türkçemizi Çok Güzel Konuşuyorum…

Anadil eğitim programı, dört temel beceriden ikisi olan dinleme ve konuşmayı geliştirmek amacıyla hazırlanmış olup, okulumuzda her öğrencinin kendisini düzgün ifade edebilmesi, anadilini iyi kullanabilmesi, kelime hazinesini geliştirmesi, anlama becerisini geliştirerek sosyalleşmesi doğrultusunda titiz çalışmalar yapılmaktadır.

Okulumuzda okumaya hazırlık çalışmaları ve kendini anlatabilme becerisi; ses, hikâye tamamlama, resimlere bakarak hikâye oluşturma tekniğiyle yapılır.

Yazmaya hazırlık çalışmaları ise kalemi doğru tutma, nokta birleştirme, el yazısına yönelik doğru yönde çizgi çizme aşamalarıyla uygulanır. Yemekten sonra, tüm okulda 15 dakika “Her Şeyi Bırak ve Oku” (DEAR-DROP EVERYTHING AND READ) zamanı uygulanmaktadır.

Öğrencilerimiz bu saatte öğretmenlerinin okuduğu öyküleri dinler veya kendileri resimli öykü kitaplarını incelerler.

Öykü ya da masal dinleyen çocukların iletişim becerilerinin daha hızlı gelişeceğini, soyut kavramları daha iyi öğreneceğini biliyoruz. İletişim becerileri dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı içerir “Masal ya da öykü dinleme yoluyla çocuklar dinlemeyi, anlamayı ve konuşmayı iyi öğrenirler.

Sözcükler, söz dizimi kuralları, vurgu ve konuşma hızı, sözlü iletişimin vazgeçilmez unsurlarıdır.

Dil Atölyesinde; hem çocuklarımıza doğru ifade gücü kazandırılmaya çalışılırken kitap okuma alışkanlığını da edindiriyoruz.

 


Yukarı Çık ↑