Küçük Ergenlerimiz…

Özellikleri; İlk ergenlik dönemidir. Çocuğun denge kabiliyeti gelişmiştir. Bu nedenle hızlı bir şekilde merdiven inebilir. İhtiyaçlarını tek eliyle gidermeye başlar. Çocuğun diğer çocuklarla arkadaşlık ilişkisi tam olarak bu dönemde başlar. Aile sofrasında yer alabilecek kadar, kendi başına yemek yiyebilir.

Ellerini yıkayıp kurulayabilir, giyinip soyunabilir. Giysilerinin düğmelerini yanlış da olsa ilikleyebilir. Çizilmiş çizgileri takip ederek makas kullanabilir. Bu dönemde çocuk devamlı olarak kendi davranışları hakkında konuşur. (Konuştuğu şeylerin anlamlı ya da anlamsız olması farketmez.) Çocuğun sürekli kendi davranışları hakkında konuşmaya başlamasının sebebi kendini tanımaya başlamasıdır. Konuşmaktan ve soru sormaktan hoşlanır. Dili kullanma yetisi oldukça gelişmiştir.

Basit ve çok uzun olmayan öyküler dinlemeyi, basit şarkıları tekrarlamayı sever, resimli kitaplara bakmaktan hoşlanır.

Oldukça ben merkezcidir, ancak bazı kuralları , paylaşmayı, sabırlı olmayı öğrenmeye başlamıştır. Bunların pekişmesi için zamana ve yaşıtlarıyla birlikte olmaya ihtiyacı vardır.
Hareketli, neşeli ve canlıdır. Rahatça yürür, koşar, kendi kıyafetlerini giyip çıkarabilir.
Evde küçük görevler alabilir, yetişkinlere istekle yardım eder.

Yetişkin davranışlarını taklit eder, gerçek nesnelerle (top, çekiç, düğme, resimli kart vb) oynayıp, gruplara ayırmaktan zevk alır.

Bağımsızlaşmasına izin verin. Bağımsızlaşmasını yapabilirliği ölçüsünde destekleyin.
Bu dönemin geçici bir dönem olduğunu unutmayın. Bu süreci sadece kuralları yerleştirmek için bir fırsat olarak kullanmayın. Çocuğun bireyselliğinin desteklenmesi gereken bir dönem olduğunu göz ardı etmeyin


Yukarı Çık ↑